Marcelina Szwed-Ziemichód

Marcelina Szwed-Ziemichód

Head of Tax, ftl Długosz Stolarski sp.k.

Adwokatka i doradczyni podatkowa – szefowa działu podatkowego w kancelarii ftl (ftl.pl) gdzie doradza w zakresie spraw podatkowych klientom kancelarii – głównie podmiotom z branży finansowej i IT, w tym blockchain i aktywów cyfrowych. Angażuje się także w doradztwo regulacyjne z zakresu AML i crowdfundingu.

Od 2016 r. aktywnie działa na rynku usług finansowych i aktywów cyfrowych, wspiera klientów w zakresie ram prawnych działalności sektora blockchain w Polsce. Czołowa specjalistka w zakresie opodatkowania aktywów cyfrowych w Polsce. Zrozumienie sektora finansowego, w tym sektora aktywów cyfrowych, oraz wiele zrealizowanych projektów daje jej unikalną perspektywę i ekspertyzę w zakresie wdrażania projektów opartych o technologię blockchain.

Aktywnie działała w pracach grup roboczych ds. blockchain i aktywów cyfrowych przy Ministerstwie Cyfryzacji i Komisji Nadzoru Finansowego.

Jest autorką wielu artykułów z zakresu opodatkowania aktywów cyfrowych. Występowała jako prelegentka na licznych konferencjach poświęconych zagadnieniom podatkowym, w tym z zakresu opodatkowania aktywów cyfrowych.

Wykładowczyni w ramach Studiów Podyplomowych Blockchain: Biznes, Prawo, Technologia w Szkole Głównej Handlowej, gdzie odpowiada za blok „Podatki w web3.0”, oraz na studiach podyplomowych Technologia blockchain – zastosowanie w biznesie i administracji publicznej w ramach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia w zakresie prawnych aspektów technologii blockchain.

Prowadziła liczne szkolenia, zarówno dla podmiotów publicznych, jak i prywatnych, m.in. szkolenia z zakresu opodatkowania sektora walut wirtualnych dla oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jest także prowadzącą zajęcia z zakresu prawa podatkowego i kompetencji miękkich w ramach aplikacji adwokackiej w Warszawie.

Nasi prelegenci