Opis
Projekt ustawy o kryptoaktywach, który dostosowuje polskie przepisy do rozporządzenia MiCA został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji w dn. 23 lutego 2024 r. Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów zaplanowano na II kwartał 2024 r.
Rozporządzenie MiCA określa wymogi dotyczące oferty publicznej i dopuszczenia do obrotu na platformie obrotu kryptoaktywów, tj. tokenów powiązanych z aktywami (ang. asset-referenced tokens, ART), tokentów będących pieniądzem elektronicznym (ang. electronic money token, EMT) oraz pewnych kategorii tokentów innych niż ART I EMT, a także wymogi w odniesieniu do dostawców usług w zakresie kryptoaktywów (ang. Crypto-Asset Service Provider, CASP).
Nowe przepisy mają na celu dostosowanie unijnych regulacji , dotyczących usług finansowych, do innowacyjnych zmian rynku finansowego. Niezbędne stało się określenie specjalnych zharmonizowanych ram dla rynków kryptoaktywów, aby zapewnić szczegółowe przepisy regulujące kryptoaktywa i powiązane z nimi usługi oraz działania, które nie były do tej pory objęte prawem UE. Nowe ramy prawne mają służyć wspieraniu innowacji i uczciwej konkurencji, a jednocześnie zapewniać podwyższenie poziomu jakości funkcjonowania i integralności rynków kryptoaktywów. Unijne ramy prawne dotyczące rynków kryptoaktywów przewidują proporcjonalne traktowanie emitentów kryptoaktywów i dostawców usług w zakresie kryptoaktywów. Przepisy MiCA wzorowane są na dotychczasowych regulacjach, takich jak MIFID i MAR , które określają szczegółowo standard ochrony inwestorów.
Zagadnienia:
- Rozporządzenie MiCA – kluczowe przepisy i wymogi
- Pozycja banków w MiCA
- Wpływ MiCA na rynek kryptowalut i usługi związane z blockchainem
- Wpływ AI na rynek kryptowalut
- Tokenizacja